Żaluzje drewniane – trwałe, piękne i praktyczne

Wybierając materiały do aranżacji wnętrz zawsze staramy się zwracać uwagę na przyjazność dla środowiska. Ten trend od dawna jest zakorzeniony również w Polsce. Dlatego żaluzje drewniane i bambusowe są jednymi z najpopularniejszych systemów ochrony przeciwsłonecznej. Konstrukcja żaluzji to drabinka z lameli połączonych ze sobą specjalnym sznurkiem, dzięki czemu mogą obracać się pod różnymi kątami i ściśle się zamykać, zachodząc na siebie. Żaluzje drewniane to praktyczny i jednocześnie stylowy sposób na ozdobienie okien.

Żaluzje drewniane – trwałe, piękne i praktyczne

Drewniany model lepiej zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu niż aluminium czy plastik. Lepiej oszczędza energię zużywaną na ogrzewanie. Natomiast naturalny materiał, specjalne impregnacje zapewniają konstrukcji długą żywotność. Żaluzje drewniane (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) składają się z cienkich lameli: ich grubość wynosi 3 mm, a szerokość może wynosić od 2,5 do 5 centymetrów. Lamele mogą mieć płaską lub teksturowaną powierzchnię, są połączone ze sobą mocnym sznurkiem lub łańcuszkiem.

Do produkcji wykorzystywane jest drewno różnych gatunków: Abachi, Basswood, lipa. Pięknie prezentują się również żaluzje z lamelami z naturalnego bambusa. Żaluzje drewniane są zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę przed światłem słonecznym. Regulują też w jakiś sposób przepływ powietrza przy otwartych oknach i oczywiście niosą estetyczny ładunek, dzięki nim pomieszczenie nabiera zupełnie innego wyglądu.

Żaluzje drewniane do dekoracji całego wnętrza

Możliwość wyboru koloru i struktury materiału, pozwala tworzyć ekskluzywne produkty o niepowtarzalnych odcieniach. Również na życzenie klienta lamele mogą być pomalowane na dowolny kolor: białe, czarne, niebieskie, kremowe, czerwone, brązowe itd. Konstrukcje drewniane są bardziej odpowiednie do pomieszczeń w stylu klasycznym, wyglądają solidnie i surowo. Natomiast lamele bambusowe tworzą uczucie lekkości i wypełniają przestrzeń poczuciem komfortu. Nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu japońskim. Powierzchnia drewna jest lakierowana, aby była odporna na gnicie, przy użyciu specjalnych ekologicznych związków. Gzyms dostarczany jest z jednostką sterującą, za pomocą pilota można przekręcić lamele do żądanej pozycji.

Zalety żaluzji drewnianych

Każdy, kto uważa drewniane żaluzje za niepraktyczne, zasadniczo się myli. Drewniane lamele pokryte są specjalnymi związkami, które nadają doskonałe właściwości techniczne:

  • Lamele stają się odporne na wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe.
  • Żaluzje drewniane nie ciemnieją z czasem.
  • Na lamelach pionowych lub poziomych nie pojawiają się plamy i błękit charakterystyczne dla surowego drewna, nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
  • Produkty wyglądają estetycznie, nie pękają, nie pokrywają się zadziorami, są przyjazne dla środowiska.

Inne zalety żaluzji drewnianych to niewielka waga, dzięki czemu plastikowe okna nie są narażone na duże obciążenia. Grubość lameli w gotowych konstrukcjach wynosi 2-3 mm, co wystarcza na ich wysoką wytrzymałość. Ich szerokość może wynosić 25 mm lub 50 mm. Biorąc pod uwagę fakt, że drewniane systemy takie jak żaluzje wykonane zgodnie z technologią służą bardzo długo, w rzeczywistości nie są drogie.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz