Szlifierka oscylacyjna to przenośne urządzenie ręczne, które służy do szlifowania różnych materiałów, takich jak szkło, metal czy drewno. Składa się z obudowy, gdzie umieszczony jest silnik zasilany elektrycznie, który jest wyposażony w tarczę szlifującą. Te ostatnie mogą mieć różne średnice.
Szlifierka oscylacyjna umożliwia wykonywanie prac wykończeniowych i można nią obrabiać materiały z drewna lub szkła, ale również kilka rodzajów metali, PCV i tworzywa sztuczne, aluminium, a nawet na kość słoniową. Bardzo dobrze sprawdza się jako szlifierka do tynku.
Istnieją również szlifierki o zmiennej prędkości, w których można dostosować narzędzie do efektu, jaki chcemy uzyskać w szlifowaniu konkretnej powierzchni. Szlifierka oscylacyjna przeznaczona jest do powierzchni płaskich i regularnych. Nie każda jednak nadaje się do polerowania przestrzeni w narożnikach i ostrych załamaniach.
Dzięki tarczy, która obraca się z dużą prędkością, szlifierka oscylacyjna może nadać obiektom bardzo dokładne wykończenie, dlatego bardzo często wykorzystuje się ją w charakterze szlifierki do tynku. Dodatkowo szerokość tarczy umożliwia obróbkę bardzo szerokich obszarów roboczych.
Jest to również urządzenie, które ma niskie zużycie energii. Rzeczywiście, przy mocy silnika od 300 do 800 watów szlifierka oscylacyjna jest pozycjonowana jako ekonomiczne i wydajne urządzenie. Jest to narzędzie z wyboru do polerowania mebli, drzwi, tynku i podłóg, aby nadać im ostateczny połysk. Może być również używana do szlifowania karoserii samochodów i starych metalowych przedmiotów pokrytych rdzą.
Poza wieloma zaletami technicznymi szlifierka oscylacyjna jest bardzo ergonomicznym urządzeniem. Nie ma potrzeby uzyskiwania licencji technika lub specjalnego upoważnienia do korzystania ze szlifierki. Posiada bardzo poręczny i przystosowany do wygodnej pracy uchwyt. Dodatkowo jest bardzo lekka. Szlifierka oscylacyjna waży od 1 do 3 kilogramów i jest łatwa w transporcie. Niektóre modele są sprzedawane ze schowkiem. Pomaga to lepiej ją chronić i znacznie wydłuża jej żywotność.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek oscylacyjnych. Przy wyborze urządzenia należy wziąć jednak pod uwagę kilka parametrów. Moc jest jedną z pierwszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Na małych, regularnych obszarach wymagających standardowego szlifowania wymagany jest silnik o mocy 200-300 watów. W przypadku prac na dużą skalę, które będą wymagały szybkości i lepszego wykończenia, potrzebny będzie silnik o większej mocy
Standardowe wymiary tarcz do szlifowania oscylacyjnego, przeznaczonych do użytku ogólnego, to 125 mm. Istnieje jednak możliwość wyposażenia maszyny w większą tarczę do szlifowania o znacznie większej powierzchni. Niektóre modele szlifierek zostały zaopatrzone w uniwersalne mocowanie arkuszy ściernych.
Waga szlifierki jest ważna, zwłaszcza jeśli musisz pracować na pionowych powierzchniach, takich jak ściany. Urządzenie, które jest zbyt ciężkie, może być trudne do utrzymania podczas długotrwałej pracy. Lekkie urządzenie jest bardziej ergonomiczne. Z drugiej strony ciężkie maszyny powinny być preferowane w przestrzeniach poziomych, aby zapewnić lepszą przyczepność.
Niektóre szlifierki oscylacyjne są wygodniejsze w obróbce szkła lub metalu niż inne. W zależności od powierzchni, na których będziesz pracować, ważne jest, aby dobrze wybrać swoje urządzenie. Rzeczywiście, niektórzy producenci zalecają unikanie powierzchni, które mogłyby uszkodzić lub zatkać szlifierkę.
Większość szlifierek oscylacyjnych ma system podciśnieniowy przeznaczony do zasysania i usuwania kurzu i pozostałości. Niektóre typy posiadają specjalnie zintegrowaną funkcję zasysania kurzu. Produkowane są również szlifierki do tynku, które posiadają specjalną prostokątną stopę pozwalającą wykonywać pracę w narożnikach i szlifować trudno dostępne powierzchnie.