Sztukateria oświetleniowa – narzędzie kreacji nastroju

Listwy ledowe to świetne rozwiązanie pozwalające wprowadzić do wnętrza bardziej przyjemną atmosferę. Sztukateria sama w sobie pełni rolę ozdobną, wpływając na aspekt wizualny pomieszczenia, natomiast wyposażona dodatkowo w taśmę świetlną zyskuje kolejną funkcję.

Czym są taśmy led?

Elementy dekoracyjne na ścianach pomagają wykreować pożądany styl, ale na walorach estetycznych ich działanie się nie kończy. Wstawka ze światłem diodowym sprawia, że w pokoju – lub innej izbie – pojawia się komplementarne źródło światła, mogące służyć zarówno rozjaśnieniu lokum, jak i kreacji odpowiedniego nastroju. W tym miejscu należałoby uzupełnić, że nie każdy dekor da się połączyć z taśmą oświetleniową, co zależy oczywiście od bryły, jaką listwa przyjmuje, profilowania czy naniesionych ornamentów. Nie trzeba się jednak obawiać, pomimo tego wybór paneli przystosowanych do użycia wspólnie z paskiem ledowym jest ogromny.

Taśmy ledowe to energooszczędne diody, dzięki czemu ich żywotność szacuje się na wiele tysięcy godzin. Ponadto użytkowane mogą być w temperaturze osiągającej nawet -25 stopni Celsjusza, a w drugą stronę do +60 stopni. Wytrzymałość i odporność na różne warunki, w tym wilgoć, pozwala montować je praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Poszczególne paski ledowe cechują się odmienną barwą światła (nie tylko od ciepłej do zimnej, ale też kolorową), temperaturą barwną, liczbą lumenów i wymiarami.

Panele oświetleniowe jako element aranżacji

Listwy ledowe mogą być przypodłogowe, ścienne albo przysufitowe. Pierwsze z wymienionych znakomicie sprawdzą się w nocy, kiedy przydatne jest delikatne światło, które nie będzie rozpraszać, lecz w razie potrzeby oświetli przestrzeń w dolnych rejonach pokoju. Natomiast dekor ścienny oraz listwy ledowe sufitowe budują klimat. Strumień światła skierować można w dół, górę albo i obustronnie, jeśli dany model to umożliwia. Pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przytulne, ale jednocześnie nabierze nowoczesnego charakteru. Jeśli zaś wybór padnie na listwy ledowe z kolorowymi diodami, uzyskany zostanie nietuzinkowy efekt, który zaskoczy gości. Nierzadko można je dostrzec w lokalach komercyjnych, gdzie wnoszą nutę ekskluzywności.

Listwa led stwarza zatem szerokie pole manewru, ale to nie koniec atutów. Za pomocą sztukaterii z dodatkiem diod o różnych barwach światła z łatwością można bowiem wydzielić strefy w pomieszczeniu. Listwy ledowe sufitowe oraz pozostałe rodzaje profili stanowią wyjątkowe wykończenie, dopełniają aranżacji.

Zalety sztukaterii wykraczające poza estetykę

Wydawać by się mogło, że zalety skupiają się głównie w sferze estetyki, ale nic bardziej mylnego. Korzyści sięgają dalej, ponieważ listwy ledowe to również oszczędności. Stosowanie wydajnych pasków z diodami pozwala ograniczyć zużycie światła tradycyjnego, co przekłada się na mniejszy pobór prądu i niższe rachunki za energię Warto też wspomnieć o prostocie montażu – taśmę led bezproblemowo przykleja się do listwy poprzez mocną taśmę dwustronną, zaś sztukaterię do ściany przytwierdza się specjalnym klejem, a całe przedsięwzięcie nie wymaga wizyty fachowców.

Dodaj komentarz