Budowniczy, stolarze, monterzy – w tych zawodach praca z wiertarkami i wkrętarkami to chleb powszedni. Grupa zawodów, która zajmuje się wykańczaniem wnętrz nie byłaby w stanie funkcjonować bez tych sprzętów, ponieważ ułatwiają i przyśpieszają one pracę. Wiertarka, czyli maszyna służąca do wiercenia, rozwiercania i pogłębiania okrągłych otworów za pomocą wiertła rozpoczyna proces przymocowywania lub montowania, a wkrętarka, której głównym zadaniem jest dokręcanie śrub i wkrętów kończy całe zadanie. Czasem zdarza się jednak, że te dwa sprzęty, choć wszechstronne, nie mogą poradzić sobie z pracą w niedostępnych miejscach. Wówczas z pomocą przychodzi przedłużka do wkrętarki (wiertarki). Jaką dokładnie funkcje pełni ten dodatek i dlaczego powinien go mieć w swojej skrzynce z narzędziami każdy kto pracuje na budowie?
Co to jest przedłużka do wkrętarki?
Przedłużka do wkrętarki to typowy wynalazek, który został stworzony w obliczu zaistniałej potrzeby. W tym przypadku chodziło o dokręcanie lub wywiercanie otworów w trudno dostępnych miejscach. Aby zażegnać problem niedostępności inżynierowie wymyślili proste urządzenie, które na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie niepozornego, ale potrafi zdziałać cuda i realnie pomóc w pracy.
Przedłużka do wkrętarki to wężyk o grubości około 1,5 cm oraz długości mniej więcej 30 cm, choć w zależności od producenta parametry te mogą nieco się różnić. Narzędzie jest zatem stosunkowo cienkie, lecz długie, co będzie kluczowe dla komfortu pracy w niedostępnych płaszczyznach. Przedłużka do wkrętarki na obu swoich końcach posiada gwinty. Te miejsca są specjalnie przygotowane, abyśmy mogli wpiąć je do wiertarki/wkrętarki oraz z drugiej strony, do wiertła/pita, które będą bezpośrednio dotykały docelowej przestrzeni. Gdy posiadamy już przedłużkę przygotowaną do użycia, tj. wpiętą do maszyny i wyposażoną w odpowiednią końcówkę, możemy zacząć działać. Wystarczy, że przytkniemy całość do miejsca, w którym chcemy zadziałać i włączymy zasilanie.
Choć przedłużka do wkrętarki to narzędzie dość proste, wiele osób jest zafascynowanych tym, co kryje się w jej wnętrzu, iż sprzęt ten może tak efektywnie pomóc w zadaniach specjalnych. Działanie przedłużki skupia się wokół sprężyny umieszczonej wewnątrz wężyka. Gdy odpowiednio podepniemy jeden koniec przedłużki do maszyny i uruchomimy wiertarkę bądź wkrętarkę sprężyna w środku zacznie obracać się, dzięki czemu siła przenosi się poprzez gwint na zakończeniu przedłużki aż do wiertła lub pita. Tym sposobem dokręcenie śruby lub wywiercenie dziury w końcu jest możliwe, a my nie musimy niepotrzebnie się gimnastykować lub spędzać dłużących się minut w niewygodnych, nieergonomicznych pozycjach.
Przedłużka do wkrętarki – na co zwrócić uwagę
Fachowcy szukający sprzętu do pracy bardzo często mają dylemat między ceną a jakością urządzeń. Dzisiejszy rynek obfituje bowiem w wiele tanich produktów niskiej jakości. Osobom utrzymującym się z pracy monterskiej zależy natomiast na możliwości wielokrotnej eksploatacji sprzętu bez większych usterek. Czy przedłużka do wkrętarki może być zarówno wytrzymała jak i niedroga? Okazuje się, że tak. Jak na sprzęt, który ułatwia tak wiele zadań, przedłużka nie kosztuje dużo. W Internecie taką nakładkę możemy zakupić już w granicach kilkunastu złotych. Atrakcyjna cena jak za duże ułatwienie i poprawę komfortu pracy, prawda?
Oprócz ceny w przypadku przedłużki do wkrętarki powinniśmy sprawdzić również, czy dany produkt jest wykonany porządnie. Większość dobrych nakładek wykonana jest ze specjalnego rodzaju plastiku, który charakteryzuje się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatek musi sprawdzać się w trudnych warunkach i nie ulegać eksploatacji przy częstym wyginaniu, przekręcaniu czy ocieraniu. Ostatnia kwestia, która może być istotna dla niektórych osób to wygląd takiej przedłużki. Jak wskazuje doświadczenie, najlepiej zdecydować się na dodatek w klasycznym, czarnym kolorze, ponieważ w ten sposób nasza przedłużka dłużej zachowa estetyczny wygląd.