Olej gorczycowy i jego niezwykłe właściwości

Olej wytwarzany z nasion gorczycy należy do kategorii olejów jadalnych. Jako dodatek do potraw wykorzystywany jest bardzo często w kuchniach azjatyckich, a szczególnie w kuchni bengalskiej, w której pełni dominującą rolę. Poza niekwestionowanymi walorami smakowymi olej gorczycowy posiada także korzystne działanie na skórę człowieka, jest więc polecany także do użytku zewnętrznego. Jakie jeszcze właściwości posiada olej z gorczycy?

Olej gorczycowy na skórę i włosy

Olej ten, nazywany także olejem musztardowym, posiada właściwości rozgrzewające. Wykorzystywany jest więc chętnie przez masażystów, ale także przez osoby przeziębione, które szybciej dochodzą do zdrowia. Zastosowanie oleju na skórę poprawia jej napięcie i wspomaga leczenie trądziku. Rozmasowany na głowie poprawia jej ukrwienie i wzmacnia cebulki włosów, powodując ich szybszy wzrost. Przy stosowaniu na wrażliwszą skórę zaleca się rozcieńczenie oleju gorczycowego innym, neutralnym olejem np. kokosowym. 

Prozdrowotne właściwości oleju musztardowego

Olej gorczycowy jest źródłem cennych przeciwutleniaczy. W zdecydowanej większości (ponad 90%) składa się nienasyconych kwasów tłuszczowych i zawiera witaminy A, E oraz K. Stosowanie tego oleju pomaga w kontrolowaniu poziomu cholesterolu i może powodować obniżenie szansy na zachorowanie na choroby nowotworowe. Co ciekawe, zapach gorczycy odstrasza owady i pasożyty, więc jego zastosowanie zewnętrzne może stanowić naturalny sposób na ochronę przed komarami i kleszczami na biwaku w lesie lub przy grillu na działce. 

Niestety, olej gorczycowy trudno jest znaleźć na polskim rynku. Co więcej, należy polecić jego zakup jedynie ze sprawdzonych źródeł, wymaga bowiem odpowiedniej produkcji. Jednym z nich jest sklep dostępny pod adresem https://olejewielkierychnowo.pl/. Tłoczenie na zimno oleju gorczycowego wymaga nie przekraczania 35 stopni oraz zastosowania wysokiej jakości nasion. Polecane wyżej oleje nie są filtrowane ani rafinowane, a świeżość uzyskują dzięki odpowiedniemu przechowywaniu w chłodniach. 

Dodaj komentarz