Niezawodne markizy zewnętrzne

W trakcie trwania ogromnych upałów promienie słoneczne mocno nam doskwierają. W takiej sytuacji warto pomyśleć o zamontowaniu osłon, które skutecznie zatrzymają ciepło już przed oknem i nie dopuszczą do nadmiernego nagrzewania wewnątrz. Należy wiedzieć, że popularne rolety materiałowe montowane od wewnątrz pomagają ograniczyć dopływ światła w upalne dni, ale nie są znów w stanie zapobiec wzrostowi temperatury w mieszkaniu. Same bowiem się nagrzewają, emitując ciepło od środka. Stosując natomiast rolety zewnętrzne, co prawda zatrzymujemy ciepło na zewnątrz, ale jednocześnie zaciemniamy pomieszczenie.

W efekcie nawet w dzień zapada półmrok. Dlatego też najlepszym wyborem są markizy zewnętrzne. Warto wiedzieć, że z przeprowadzonych badań wynika, że chronią one przed przegrzaniem do 8 razy skuteczniej niż rolety wewnętrzne. Daje to spadek temperatury w środku nawet o 10 stopni Celsjusza. Skutecznie zatrzymują upał za oknem, a jednocześnie zapewniają dopływ naturalnego światła.

Warto podkreślić, że kiedy już zdecydujemy się na markizy zewnętrzne, nie poniesiemy dodatkowych kosztów za energię elektryczną, jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji. Po ich zamontowaniu możemy nawet zupełnie z niej zrezygnować. I co ważne, markizy są przydatne przez cały rok. Latem chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, a w czasie chłodnych dni zapobiegają stratom ciepła, nawet o 16 procent. Ponadto należy wiedzieć, że markizy są wykonane z tkaniny, która rozprasza światło wpadające do środka. Dzięki temu jest ono równomiernie rozłożone, bez męczących oczy refleksów, które przeszkadzają przy oglądaniu telewizji i pracy na komputerze.

Markizy hamują także promieniowanie UV. Bibeloty oraz meble stojące w pobliżu okna nie są więc narażone na blaknięcie. Takie markizy stanowią też barierę dla uciążliwych owadów. Jaki mamy wybór? Należy wiedzieć, że do wyboru mamy markizy obsługiwane ręcznie (VMZ) oraz na prąd: sterowane pilotem lub przełącznikiem naściennym, a także zasilane energią słoneczną (VMZ Solar). Te ostatnie reagują na stopień nasłonecznienia. Jeśli jest ono duże, markizy się rozwijają, a kiedy jest pochmurno – zwijają. W nocy rozwinięte chronią przed stratami ciepła, natomiast podczas chłodnych dni zwinięte nagrzewają dom.

Markizy solarne – najlepiej montować tam, gdzie bateria będzie wystawiona na bezpośrednią ekspozycje słońca, czyli od strony południowej, zachodniej i wschodniej.

Pionowe markizy solarne – rozwijane automatycznie są wyposażone w specjalny czujnik światła. Kiedy jest pochmurno markiza samoczynnie się zwija, natomiast przy dużej ilości słońca – rozwija.

Dodatkowa uwaga – markizy możemy zakładać nie tylko w oknach, ale też w drzwiach balkonowych i tarasowych.

Dodaj komentarz