Dobrze działająca dojarka to przede wszystkim zysk dla gospodarza. Części do dojarek powinny być czyszczone regularnie, wymieniane w terminie i odpowiednio konserwowane. Od prawidłowego wykonania wszystkich tych czynności zależy z jaką ilością awarii przyjdzie nam się zmierzyć i jakie dodatkowe koszty będziemy musieli ponieść. Należy pamiętać o tym, że są takie komponenty, które należy wymieniać bezwzględnie. Są to przewody i gumy strzykowe, które bezpośrednio stykają się z ciałem zwierzęcia podczas pobierania mleka. Wiąże się to nie tylko z prawidłową pracą aparatury, ale również zdrowiem zwierzęcia i jakością mleka.
Dlaczego dojarki często się psują? – wymiana części do dojarek
Głównym powodem, dla którego dojarki ulegają usterkom jest niepoprawna konserwacja i czyszczenie części do dojarek. Mają one ogromne znaczenie dla jakości mleka oraz działania całej aparatury związanej z jego pobieraniem. Bardzo istotną czynnością jest odpowiednie ich czyszczenie po każdym pobraniu mleka. Brudne części do dojarek będą powodowały, że mleko ulegnie szybkiemu zepsuciu i zamiast zysków wygeneruje nam straty i dodatkowe koszty.
Kolejnym powodem, dla którego dojarki się psują jest duża eksploatacja aparatury. W większych gospodarstwach są one używane nawet kilka razy dziennie.
Jakie są powody awarii aparatury oraz części do dojarek?
Częstymi powodami usterek w dojarkach są przede wszystkim rozszczelnienia związane z przewodami dojarki. Mogą się wówczas zapowietrzać, a w najgorszym wypadku ostatecznie zapchać. Wówczas niezbędna będzie interwencja fachowca, który profesjonalnie zajmie się dojarką i sprawdzi co stało się powodem awarii. Następnie oczywiście ją naprawi, ale wówczas poniesiemy duży koszt wymiany części do dojarek.
Bardzo często awarii ulega również instalacja udojowa. Może to powodować wskazywanie przez aparaturę niepoprawnych parametrów i zaburzać pracę pompy próżniowej. W dojarce może również panować zbyt niskie ciśnienie, przez co mleko będzie schodziło bardzo powoli, powodując zatory i prowadząc do zatykania się przewodów. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie części zamienne do swojej dojarki, ponieważ ich kompatybilność z urządzeniem będzie pomagała w utrzymaniu ich dłuższej żywotności.
Co robić, aby unikać awarii części do dojarek?
Bardzo ważną czynnością, która może uchronić nas przed poważnymi usterkami części do dojarek jest regularny przegląd techniczny aparatury. Podczas takiej czynności można sprawdzić co podlega natychmiastowej konserwacji, gdzie popełniamy błędy i dla jakiej części zbliża się data wymiany. Regularna wymiana części takich jak gumy strzykowe czy przewody, również uchroni nas przed częstymi naprawami. Jest ona również konieczna ze względów higienicznych, ponieważ części te przylegają podczas dojenia bezpośrednio do ciała krowy. O nie również należy dbać, a przede wszystkim odpowiednio i dokładnie je czyścić. Powinniśmy zajrzeć we wszystkie szczeliny, aby pozbyć się wszelkich pozostałości po mleku. Może ono powodować psucie się mleka, ale również stany zapalne wymion, które przez długi czas będą uniemożliwiały dojenie.
Aby dokładnie zadbać o czyszczenie i higienę części do dojarek, warto wyposażyć się w profesjonalną chemię, która pozwoli pozbyć się wszystkich bakterii i drobnoustrojów. Zdejmie również zaschnięte pozostałości po mleku. Wielu producentów oferuje w swoich sklepach dedykowaną dla produkowanych dojarek chemię czyszczącą, która optymalnie zadba o czystość naszego sprzętu.
Jakie wyróżniamy części do dojarek?
Klasyfikacje części do dojarek podają przede wszystkim te, które podlegają najczęstszej, regularnej i bezwarunkowej wymianie. Przynajmniej raz na pół roku należy wymienić gumy strzykowe oraz przewody, które mają bezpośrednią styczność z ciałem krowy podczas sciągania mleka. Z uwagi na dostępność silikonowych części do dojarek możemy ułatwić sobie utrzymanie ich czystości. Silikon jest materiałem łatwym do mycia i dezynfekcji, dodatkowo jego elastyczność sprawia, że komponenty rzadziej ulegają uszkodzeniom.