Jak znaleźć dla siebie odpowiednie mieszkanie?

Kupno mieszkania musi być przemyślane. To transakcja, która często finansowana jest kredytem, dlatego bardzo starannie trzeba rozważyć wiele kwestii za i przeciw. Bardzo istotne jest, by w sposób umiejętny wyszukiwać, selekcjonować oferty. Tylko w ten sposób wejdzie się w posiadanie wymarzonej nieruchomości.

Co zatem należy dokładnie sprawdzać? Jakie aspekty związane z mieszkaniami mają znaczenie dla potencjalnych kupców?

Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego?

Wyszukiwanie mieszkania należy rozpocząć od podjęcia decyzji, na którym rynku przeglądać oferty. Mieszkania z rynku wtórnego, czyli coś, co już jest w pełni gotowe, ma zazwyczaj po kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli kupując lokal, staje się pierwszym właścicielem. Oczywiście na rynku wtórnym znaleźć można nieruchomości w najróżniejszych lokalizacjach, często niezwykle atrakcyjnych. Rynek pierwotny cechuje zaś nowoczesne technologie budowania, funkcjonalne projekty, dostosowane do współczesnych czasów.

Cena mieszkania, a możliwości nabywcy

Zawsze należy dokładnie analizować własne możliwości finansowe. Jeżeli trzeba posiłkować się kredytem, niezbyt rozsądnym jest zadłużenie się po tzw. korek. Naturalnie na cenę metra kwadratowego wpływają najróżniejsze czynniki. Lokalizacja nieruchomości, wielkość, standard wykonania inwestycji.

Lokalizacja mieszkania

Bliskość terenów zielonych, peryferia miejskie, a może tętniące życiem centrum miasta? Każda lokalizacja ma swoje atuty i wady. Równocześnie im atrakcyjniejsze miejsce, tym oczywiście cena wyższa. Sprawdzając lokalizację konkretnych inwestycji mieszkaniowych, zwraca się uwagę na udogodnienia komunikacyjne, infrastrukturę osiedlową, jak i dostęp do placówek handlowych, usługowych, a także zdrowotnych i edukacyjnych. Nie wolno również zapominać o spojrzeniu w plan zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu wiadomo, co jest planowane do zabudowania w danym miejscu w najbliższych latach.

Standard budowlany

Decydując się na zakup mieszkania, konieczne jest sprawdzanie standardu wykonania inwestycji. Jest to szczególnie ważne na rynku pierwotnym. Stosowanie technologii, materiałów energooszczędnych pozwala na oszczędności finansowane w trakcie eksploatacji. Ważne jest przecież np. jakiego rodzaju okna zostaną zamontowane w mieszkaniach, to jak zostały wykonane izolacje, docieplenia. Oczywiście im lepsze materiały wykorzystane podczas budowy, tym cena finalna będzie wyższa.

Dodaj komentarz