jak zamontować roletę zewnętrzną

Jak zamontować roletę zewnętrzną?

Rolety zewnętrzne robią w ostatnim czasie furorę na polskim rynku. Coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania i kupuje rolety, które skutecznie chronią przed uciążliwym, ostrym słońcem, a także zapewniają poczucie prywatności. Jeżeli zastanawiałeś/aś się nad zakupem osłon okiennych na zewnątrz – dobrze trafiłeś/aś. W niniejszym artykule przedstawiony zostanie bowiem krótki instruktaż o tym, jak zamontować roletę zewnętrzną w poprawny sposób. Zaciekawiony/a?

Jak zamontować roletę zewnętrzną – rodzaje rolet

Nim wskazane zostanie, jak zamontować roletę zewnętrzną, należy zacząć od tego, jakie rodzaje osłon w ogóle dostępne są obecnie na rynku. Jak podają źródła, rolety do użytku zewnętrznego dzielą się na trzy podstawowe typy. Po pierwsze wymienia się rolety elewacyjne, czyli takie, które stosuje się w witrynach sklepowych czy na tarasach. Osłona elewacyjna składa się z wału nawojowego, pancerza, a także prowadnic oraz kilkunastu uszczelek.

Drugi rodzaj rolety zewnętrznej to osłona naokienna. Ten typ rolety można montować na dwa sposoby – z zabudową i bez. Pierwszy wariant kurtyny montuje się równocześnie z oknem, dlatego zamawiający najczęściej musi podjąć decyzję o montażu rolety zabudowanej już w trakcie wznoszenia bądź remontowania budynku. Skrzynka z mocowaniem rolety musi zostać umieszczona we wnęce pod nadprożem okiennicy, dlatego da się to zrobić wyłącznie wtedy, kiedy okno nie jest jeszcze umieszczone w docelowym miejscu. Warto wiedzieć, że zabudowana roleta naokienna może być obudowana jedno lub dwustronnie. Pomimo faktu, iż zabudowane rolety naokienne mają wiele zalet, część osób pozostawia swoje osłony także bez jakiejkolwiek zabudowy.

Montaż krok po kroku, czyli jak zamontować roletę zewnętrzną

Jak w przypadku każdego montażu, najważniejsze do jego poprawnego przeprowadzenia będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi i elementów. Dlatego nim rozpoczniesz jakiekolwiek działania powinieneś/aś upewnić się, iż posiadasz cały zestaw potrzebnych części. W przypadku rolety zewnętrznej bardzo istotne jest także to, aby na etapie składania zamówienia przekazać sprzedawcy wszelkie niezbędne informacje. Oznacza to, że oprócz określenia typu, materiału czy koloru rolety, jaka nas interesuje, powinniśmy podać również szczegółowe wymiary w odniesieniu do naszego okna. W innym przypadku możemy spodziewać się, że otrzymamy roletę zewnętrzną, której nie będzie dało się zamontować w naszej wnęce okiennej. Jednak jak zamontować roletę zewnętrzną, kiedy upewniliśmy się już, że nasza osłona jest kompletna i ma odpowiedni wymiar?

Odpowiadając na pytanie jak zamontować roletę zewnętrzną należy powiedzieć, że po pierwsze konieczne jest poprawne wyznaczenie miejsce otworu pod taśmę lub linkę, czyli przewód sterujący. Jeśli upewnimy się, że przestrzeń została dobrze przygotowana, możemy przystępować do montażu. Rolety elewacyjne oraz te zabudowane zwykle przytwierdza się do podłoża twardego np. betonowego, stalowego czy drewnianego przy pomocy kołków rozporowych. Proces rozpoczynamy więc w tym przypadku od utworzenia niewielkich otworów pod przewody sterujące oraz pod prowadnice w ścianie. Kolejno należy umocować aluminiową skrzynkę na prowadnicach po czym przełożyć przewód sterujący w postaci linki lub taśmy przez wcześniej przygotowany otwór.

Przedostatnim etapem instrukcji dotyczącej tego tego, jak zamontować roletę zewnętrzną, będzie przytwierdzanie przelotki taśmy do podłoża. Na końcu pozostaje nam tylko umieszczenie nawijarki linki/taśmy na zewnętrznej ścianie budynku w ten sposób, abyśmy w łatwy sposób mogli później skorzystać z funkcji rolet. Jeżeli chodzi o rolety okienne, to zasadniczo montujemy je w dość podobny sposób jak rolety elewacyjne. Jedyną różnica jest to, że montaż tych drugich należy wykonać bezpośrednio do ramy okiennej.

Obecnie na rynku dostępne są również rolety elektryczne, które postrzegane są jako najbardziej wygodne. Fachowcy uważają, że dobrze jest zainwestować w tego typu rozwiązanie, które przy okazji nie jest trudne w wykonaniu. Jak zamontować roletę zewnętrzną, jeżeli jest elektryczna? To proste – poza standardową procedurą wystarczy podpiąć wybraną kurtynę do instalacji elektrycznej. Od tego momenty możemy cieszyć się komfortem użytkowania kurtyny przez wiele lat.

Dodaj komentarz