Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Zima to okres, który niezbyt sprzyja spędzaniu czasu w ogrodzie. To zatem czas, w którym raczej nie korzysta się z mebli ogrodowych. Wypadałoby zatem odpowiednio je zabezpieczyć na okres zimny. Niskie temperatury i wilgoć mogą bowiem doprowadzić do ich zniszczenia. Ważne jest zatem ich właściwe zabezpieczenie oraz odpowiedni sposób przechowywania. Jak zatem zadbać o meble ogrodowe zimną?

Przechowywanie mebli ogrodowych

Jak wspomniano, bardzo ważny jest sposób przechowywania mebli ogrodowych w okresie zimowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku drewnianych oraz rattanowych mebli ogrodowych. Te bowiem są szczególnie narażone na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Dlatego drewniane meble ogrodowe, jak i te rattanowe przechowywane muszą być przede wszystkim w miejscu suchym, chłodnych i przewiewnym. Dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć meble poprzez owinięcie ich folią.

Konserwacja mebli drewnianych

Drewniane meble ogrodowe są szczególnie narażone na zimowe warunki atmosferyczne. Jednak ich konserwacja nie jest skomplikowana. Oprócz ich właściwego przechowywania, ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Dlatego meble drewniane po sezonie należy bardzo dokładnie wyczyścić. Dodatkowo warto poddać je impregnowaniu oraz lakierowaniu. Zabieg ten skutecznie będzie chronić meble z drewna przed wilgocią.

Konserwacja mebli metalowych

Metalowe meble ogrodowe szczególnie narażone są na korozję. Dlatego przed zimną meble z metalu oczyszczone powinny być z powstałego nalotu. Dodatkowo meble metalowe warto jest zabezpieczyć specjalną farbą. Będzie ona stanowiła warstwę ochronną.

Konserwacja mebli rattanowych

Rattanowe meble ogrodowe, tak jak drewniane, wymagają szczególnej pielęgnacji. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż rattan nie jest zbyt odporny na wilgoć. Konserwacja mebli rattanowych jest jednak bardzo prosta. Po zakończeniu sezonu należy je bardzo dokładnie umyć. Nie powinno pozostać na nich żadne zabrudzenie. Po umyciu meble muszą zostać osuszone. Wówczas należy je zabezpieczyć folią i przechowywać w suchym miejscu.

Konserwacja mebli plastikowych

Najmniej wymagające są meble ogrodowe z plastiku. Te należy przede wszystkim dokładnie umyć i wyczyścić. Zastosować można to do tego typowe, dostępne środki czyszczące. Istotne jest, aby meble plastikowe zimą przechowywane były w miejscu suchym, ale i niezbyt chłodnym. Niska temperatura może bowiem doprowadzić do łamliwości mebli.

Dodaj komentarz