Jak wyczyścić plamy po owocach z tkaniny i ubrania?

To takie miłe ugryźć w kawałek owocu i cieszyć się nim! Ale uważajcie na plamy, które mogą zepsuć ten moment degustacji. Oto kilka rozwiązań, które pozwolą Ci je łatwo usunąć w zależności od różnych rodzajów tkanin, a także od owoców odpowiedzialnych za plamę.

Ławka bawełniana.

Aby usunąć plamę z owoców z białego bawełnianego obrusu lub koszuli, zacznij od zalania wody odrobiną wybielacza. Ponieważ tkanina jest biała, wybielacz jej nie uszkodzi. Następnie zmazać plamę czystą szmatką nasączoną mieszaniną. Następnie spłucz czystą wodą, a będziesz miał nieskazitelnie białą bawełnianą ściereczkę.

Wełna.

Aby usunąć plamę z owoców z wełnianego swetra lub wełnianego koca, najpierw należy uruchomić szmatkę pod zimną wodą, aby ją oczyścić. Następnie namoczyć ją w mieszaninie wody z mydłem i kilku kropli białego octu. Następnie delikatnie wcierać w miejsce plamy, aby uniknąć uszkodzenia wełny i dokładnie wypłukać.

Jedwab.

Mimo, że jest delikatny, to całkiem możliwe jest usunięcie plamy z jedwabiu bez jego uszkodzenia. Aby to zrobić, należy zacząć od ręcznika papierowego, aby zmazać plamę z owoców. Następnie zrób to czystą ściereczką nasączoną mieszaniną domowego alkoholu i wody w równych częściach. Na koniec umyj jedwabną tkaninę specjalnym detergentem do delikatnych tkanin, tak jak to się zwykle robi.

Tkaniny syntetyczne.

Nie ma to jak mieszanka wody z mydłem i kilku kropli alkoholu 70° w celu usunięcia plamy z owoców na syntetycznej tkaninie. Plamę zmyć ściereczką nasączoną tą mieszaniną, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą. W przypadku najbardziej opornych plam, nie wahaj się wybielić miejsca, w których się one znajdują, używając nadtlenku wodoru. Następnie dokładnie spłukać.

Kolorowe tkaniny.

Aby skutecznie usunąć plamę z owoców na kolorowej szmatce przy jednoczesnym zachowaniu jej koloru, należy delikatnie przetrzeć ją szmatką nasączoną 20 objętościami nadtlenku wodoru lub alkoholu 70°. Następnie umyj tkaninę w zwykły sposób.

Skóra.

Jeśli owoce zabrudzą Twoje buty lub skórzaną kanapę, najpierw usuń nadmiar soku za pomocą papierowych ręczników. Następnie namoczyć czystą ściereczkę w mieszaninie domowego alkoholu i wody w równych częściach i pokryć nią plamę. Można również użyć roztworu mleka do mycia z dwiema kroplami domowego alkoholu.

Plamy z jabłek i gruszek

Jeśli właśnie poplamiłeś jedno z Twoich ubrań lub obrusów jabłkiem lub gruszką, gliceryna będzie bardzo pomocna w usunięciu plamy. Aby to zrobić, zacznij od podgrzania gliceryny. Kiedy jest ciepło, zrób plamę nasączoną szmatką. Po wykonaniu tych czynności należy odczekać około trzech godzin, aby produkt zaczął działać. Następnie wypłukać ściereczkę do usuwania plam i wyprać ją w zwykły sposób, albo w pralce, albo ręcznie.

Czerwone plamy z owoców.

Czerwone jagody są przepyszne, ale mają tę wadę, że łatwo zabarwiają tkankę, a to w bardzo widoczny sposób. Na szczęście istnieją produkty, które są tak samo naturalne jak one, które mogą pozbyć się tych plam.

– Sok cytrynowy: aby go użyć, należy najpierw rozcieńczyć sok z całej cytryny w wodzie. Sok cytrynowy i woda muszą być w równych częściach. Następnie przetrzeć plamę, zawsze od wewnątrz do zewnątrz, czystą ściereczką nasączoną tą mieszanką. Zakończyć operację płukaniem i praniem ubrań w zwykły sposób.
– Mleko: aby przekształcić mleko w odplamiacz, należy zacząć od podgrzania go. Następnie przetrzeć plamę czystą szmatką zanurzoną w gorącym mleku. Pozostawić na dwie godziny, a następnie umyć pranie wodą z mydłem przed spłukaniem.
– Biały ocet: Po raz kolejny, biały ocet okaże się wielką pomocą. Jego użycie jest szczególnie zalecane do usuwania czerwonej plamy z owoców z kolorowego materiału. Najpierw należy umieścić szmatkę w zbiorniku z wodą, aby ją zmyć, a następnie co pół godziny pokrywać plamę białym octem, aż zniknie całkowicie.

Dodaj komentarz