Jak samodzielnie zaplanować zmianę aranżacji wnętrza

Urządzanie mieszkania to wspaniały, ale też stresujący czas. Jeśli decydujesz się na samodzielną aranżację wnętrza, warto dobrze się przygotować. Poniżej plan w sześciu punktach, wart zapamiętania i wdrożenia, który ułatwi ten proces.

Rzeczywisty wymiar pomieszczenia

Przede wszystkim dobrze zmierz pomieszczenie, które będziesz urządzać, a następnie narysuj go. Jeśli nie masz żadnego programu, nie przejmuj się. Wystarczy kartka, linijka i ołówek. Przyjmij odpowiednią skalę, np. 1 m pomieszczenia to 1 cm na kartce. Dzięki temu będziesz w stanie dobrze rozplanować meble i nie zaskoczysz Cię wielkość kanapy, kiedy ją przywieziesz. Najlepiej powiel rysunek kilkanaście razy.

Styl i kolorystyka

To najistotniejszy etap projektowania wnętrza. Zastanów się, w jakim stylu chcesz zaprojektować swoje mieszkanie. Jakie kolory są dla Ciebie przyjemne i dobrze Ci się w nich odpoczywa. Warto przeglądać media społecznościowe, gazety, internet, które są dobrym źródłem inspiracji. Aranżacja wnętrza będzie łatwiejsza, jeśli dokładnie określisz, co Ci się podoba, a co nie. Załóż katalog na komputerze czy segregator, w którym umieścisz najciekawsze pomysły.

Wyposażenie wnętrza

Kolejny niezwykle ważny etap. Mieszkanie nie tylko ma ładnie wyglądać. W mieszkaniu przede wszystkim mieszkasz. Nadaj więc swojemu pomieszczeniu funkcjonalności. Jeśli urządzasz salon, zastanów się, co jest Ci niezbędne – stół dla całej rodziny, a może kącik do czytania lub telewizyjny. Stwórz listę elementów wyposażenia i usystematyzuj ją w kolejności od najważniejszej – bez niej nie wyobrażasz sobie tego miejsca – do takiej, gdzie dobrze byłoby ją mieć, ale jesteś w stanie z niej zrezygnować. Następnie znajdź takie meble, które się wpisują w Twój wymarzony styl.

Planowanie na papierze

Nadszedł moment, w którym wybrane meble trzeba przenieść na rysunek pomieszczenia. Sprawdź ich wymiary i umieść na rysunku. Stwórz kilka wersji, dzięki temu zobaczysz jak ustawić meble optymalnie. Ten etap pomoże Ci zobaczyć, czy mebli nie będzie zbyt dużo, albo czy lepiej wielkiej kanapy nie zastąpić jednak mniejszą.

Stwórz wizualizację

Nie musisz mieć drogich graficznych programów, aby stworzyć wizualizację. Wydrukuj i wytnij meble, które planujesz kupić, podobnie dodatki – obrazy, kwiaty itd. Z tych obrazków stwórz zdjęcie ściany. Będzie Ci łatwiej wyobrazić sobie jak ma ona wyglądać.

Realizacja

No to do dzieła. Teraz już tylko remont zakupy i urządzanie.
Jeśli masz dobrze zaplanowane prace, nawet jeśli budżet nie pozwoli Ci od razu na realizację wszystkich pomysłów, będzie Ci łatwo dokupować następne elementy w przyszłości. Masz gotową listę tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, a co mniej ważne. Masz też gotowe wizualizacje, jak chcesz, żeby mieszkanie wyglądało, gdy będzie gotowe. Dobry plan to podstawa sukcesu!

Dodaj komentarz