Co o listwach elewacyjnych wiedzieć trzeba?

Listwy okienne to element, którego na początku…się nie dostrzega. Patrząc całościowo na budynek, widzi się konstrukcje jaka została wykonana z należytą dbałością o każdy element. Dopiero bardziej zainteresowane osoby są w stanie dostrzec listwy przyokienne, które wpływają także na całościową estetykę budynku. Warto dokładniej przyjrzeć się tym niepozornym elementom, ponieważ zalicza się je do kategorii niezbędnych.

Profile wykończeniowe

Często w rozmowach pomiędzy ekipami budowlanymi można spotkać się ze sformułowaniem listwy okienne lub lista elewacyjna. Bardziej oficjalna nazwa to profile wykończeniowe. Niezależnie od tego, z jaką nazwą ma się do czynienia wiadomo już, że chodzi o jedno i to samo. W sklepach można otrzymać różnego rodzaju produkty, jakie można podzielić chociażby ze względu na zastosowanie. Niekiedy używa się listw ociepleniowych, a inni mogą wybrać te profile, jakie dedykowane są do zabudowy dystansowe do klinkieru oraz do gresu, itd. Który z tych produkt będzie najlepszy? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z jakim dokładnie budynkiem ma się do czynienia.

Ochrona dla okien

Na listwy elewacyjne warto spojrzeć pod kątem tego, że są one w stanie zapewnić właściwą ochronę oknom. Dzięki temu, że ktoś zastosuje dopasowane profile styropianowe może być pewnym tego, iż zdecydowanie rzadziej będzie się miało do czynienia z pęknięciem tynku. Warto spojrzeć na to nieco dalej. Jeżeli ktoś nie będzie miał do czynienia z popękanym tynkiem na swojej elewacji, nie będzie musiał bać się o straty ciepła. Tak, nie każdy jest świadom tego, że tak niewielkie zadry mogą powodować ogromne straty ciepła!

Kolejna funkcja takich listew to ochrona przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. W szczególności, jeżeli mowa jest o wilgoci. Listwy okienne są tak skonstruowane, że są w stanie poradzić z opadami deszczu, śniegiem, który (niestety!) jest w stanie osłabić konstrukcję dachu/domu/ram. Dzięki temu, że ma się takie listwy, można być pewnym, że żywotność każdego z wcześniej wymienionych elementów, zostanie przedłużona.

Listwy przy oknach

Która listwa elewacyjna będzie najlepsza? Patrząc na asortyment różnych sklepów, podjęcie finalnej decyzji może nie okazać się takie łatwe. Jeżeli ktoś nie ma w tym odpowiedniego doświadczenia, powinien spytać specjalistów, którzy na co dzień pracują z takimi elementami. Tym bardziej, że listwy przyokienne muszą być nie tylko dobrej jakości, ale wpływać będą także na estetykę całego budynku. Nie brakuje takich osób, jakie są w stanie pomóc właściwą decyzję. Co więcej, są one również w stanie służyć wsparciem, jeżeli chodzi o ich montaż. Tak, bowiem do takich działań trzeba również podejść z odpowiednim zaangażowaniem. Tylko dzięki temu można być pewnym tego, że profile wykończeniowe nie zaczną odpadać już po kilku miesiącach od założenia. Tym bardziej, że wystawione są one przez cały czas na działanie różnych czynników zewnętrznych. Warto więc zaufać odpowiednim specjalistom w tym temacie, jeżeli ktoś nie ma wiedzy.

Dodaj komentarz