Różne sposoby rozmnażania roślin

Miłośnicy roślin doniczkowych, oprócz ich uprawy i codziennej pielęgnacji, zafascynowani są także ich rozmnażaniem. Istnieje wiele przyczyn, które przemawiają za własnoręcznym rozmnażaniem roślin ozdobnych. Często rośliny doniczkowe, które posiadamy w domu, zaczynają obumierać lub trącić wiele walorów estetycznych. Jednym z takich gatunków jest, na przykład, trzykrotka, która dosyć często wymaga wytworzenia roślin potomnych. Kolejnym czynnikiem, przez który decydujemy się na rozmnażanie, jest nadmierny wzrost roślin. W tym przypadku często pozbywamy się zbyt dużych osobników, wytwarzając z nich rośliny potomne. Często bywa też tak, iż dookoła matecznej (głównej) rośliny wyrastają mniejsze osobniki, tworzące się na przykład z bulw, cebul potomnych lub odrostów korzeniowych, które wykorzystujemy później do rozmnażania.

Różnice między rozmnażaniem wegetatywnym a generatywnym

Rozmnażanie roślin może odbywać się w dwojaki sposób: płciowy lub bezpłciowy. Pierwszy z nich, nazywany także rozmnażaniem generatywnym, odbywa się z wykorzystaniem nasion rośliny. Rozmnażanie takie zazwyczaj powoduje słabsze tworzenie się kwiatów roślin. Wyjątek stanowią tutaj kaktusy i inne sukulenty, które mogą kwitnąć już we wczesnym okresie życia i zachowują tę zdolność aż do późnej starości. Jeśli chodzi o rośliny egzotyczne, ich nasiona przez pierwsze tygodnie, aż do wykiełkowania, potrzebują odpowiednio wysokiej i równomiernej temperatury. Aby rośliny te mogły dobrze zakorzenić się w podłożu, ważna jest także dbałość o odpowiednią wilgotność powietrza. W domowych warunkach rozmnażania, doskonale sprawdza się skrzynka do rozmnażania, w której ciepłota i wilgotność regulowane są automatycznie. Młode rośliny najlepiej rozwijają się na substracie torfowym TKS 1 z domieszką ostrego piasku. W rozmnażaniu płciowym roślin warto również wykorzystać kiełkowniki, czyli przenośne skrzynki ze sztucznego tworzywa. Oprócz tego przydatny jest też opryskiwacz do kwiatów, mokra lub sucha zaprawa, która zapobiega schorzeniom siewek roślinnych (na przykład zgniliźnie) oraz etykietki z nazwami roślin.

Rozmnażając rośliny sposobami wegetatywnymi (bezpłciowymi), musimy pamiętać, iż sadzonki z wierzchołków pędów powinno się ucinać ukośnie oraz bezpośrednio pod węzłem liściowymi. Przed jej posadzeniem w podłożu, powinno się też usunąć liście dolne z ogonkami. Rośliny rozmnażane w ten sposób najlepiej jest sadzić w piaszczystym podłożu o umiarkowanej wilgotności. Powinno się także zapewnić im ciepłe miejsce z raczej suchym powietrzem.

Rośliny rozmnażane bezpłciowo, do czasu zakorzenienia się w podłożu, muszą mieć zapewnioną ochronę przed parowaniem. Najlepiej jest umieścić je w skrzynce do rozmnażania. Wzrostowi roślin nie sprzyja w tym przypadku umieszczanie ich pod szklanym przykryciem, na którym skrapla się para wodna. Rośliny te powinny mieć zapewniony odpowiedni dostęp do światła. Następnie, gdy sadzonka zacznie już rosnąć, trzeba stopniowo ją wietrzyć. Rozmnażania wegetatywnego dokonujemy w większości przypadków na wiosnę. Wyjątek stanowią tutaj pelargonie i fuksje, które rozmnaża się latem.

Dodaj komentarz