Aby pralka w domu wytrzymała dłużej i nie musiała być zmieniana zbyt często, należy najpierw kupić dobrą jakość pralki. Ale to nie wszystko: pralka, która działa przez długi czas i nie zawiedzie Cię, wymaga również precyzyjnej i regularnej konserwacji. Pozwoli to nie tylko na utrzymanie tej samej pralki przez lata, ale także zagwarantuje Ci optymalną jakość prania! Redakcja powie ci więcej.
Bęben to serce pralki, które należy starannie konserwować.
Powiedzmy sobie jasno: pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli chcesz prawidłowo konserwować pralkę, aby przedłużyć jej żywotność… jest po prostu pozostawienie po każdym praniu otwartego bulaju (lub włazu, jeśli jest to pralka otwierana od góry) pralki, aby pozwolić jej „oddychać” od wewnątrz. Ta prosta zasada zapobiega wydostawaniu się przykrych zapachów z pralki, co jest normalne z powodu wody pozostającej w pralce po każdym programie.
Drugą rzeczą do zrobienia, jeśli chcesz utrzymać pralkę we właściwym stanie, jest uruchomienie jej w stanie bezczynności i najwyższej temperatury raz w miesiącu. To odkaża mechanizm i oczyszcza go od wewnątrz. To ma sens: aby Twoje pranie wyszło z pralki czyste i świeże, musi być czyste i świeże także!
Wreszcie, niezależnie od tego, czy mieszkasz w miejscu, w którym woda jest szczególnie twarda czy nie, kamień zawsze kończy się uszkodzeniem bębna i zakłóceniem optymalnego działania pralki. Istnieje wiele rozwiązań tego problemu.
Pierwszym z nich jest regularne dodawanie produktów antyskalowych (np. tabletek) do pralek.
Jeśli jesteś fanem oszczędnych i ekologicznych rozwiązań, możesz również uruchomić swoją maszynę w temperaturze 60°C, wkładając biały ocet do wanny lub bębna: ten ostatni jest bezlitosny z wapnem!
Od korpusu pralki do komory pralniczej.
Utrzymanie pralki od wewnątrz jest dobre. Ale żeby twoje urządzenie wyglądało jak nowe, musisz też myśleć na zewnątrz! Pamiętaj o tym.
Do wyczyszczenia zewnętrznej części pralki wystarczy wilgotna ściereczka, którą można przetrzeć bulaj i drzwi oraz przyciski sterujące urządzeniem. Należy to robić regularnie, aby zapobiec wysychaniu proszku do prania i innych pozostałości oraz powstawaniu nieprzyjemnych śladów (zwłaszcza, jeśli masz całkowicie białą pralkę!).
W razie potrzeby do usuwania uporczywych plam można użyć mydła.
Aby utrzymać komory pralki w czystości, spłucz je letnią wodą i w razie potrzeby wyszczotkuj zaklejone kawałki utwardzonego detergentu (małą szczoteczką lub nawet zużytą szczoteczką do zębów!).
Filtry i przewody wodociągowe, które mają być monitorowane.
Filtr pralek często zapycha się kawałkami tkanin, resztkami tkanek, a nawet przedmiotami pozostawionymi w kieszeniach. Im bardziej zanieczyszczony jest filtr, tym mniejsza będzie jego skuteczność, dlatego ważne jest, aby regularnie go czyścić. Aby uzyskać do niego dostęp, należy otworzyć właz, który często znajduje się z tyłu maszyny. Uważajcie, bo kiedy go otworzycie, skończy się woda. Pamiętaj, aby umieścić umywalkę do opróżniania pralki. Jeśli chodzi o wloty i wyloty wody, główna kontrola, którą należy przeprowadzić, dotyczy plomb i ogólnego stanu obiegu.
Ponadto, ważne jest, aby uszczelnienie pomiędzy bębnem a drzwiami pralki było czyste: zanieczyszczenia mogą dostać się do środka. Aby je usunąć, należy użyć szczoteczki do zębów i wilgotnej szmatki.