Ile razy burza zaskoczyła cię podczas wietrzenia domu? W ciągu dnia wychodzimy do pracy, szkoły, na zakupy i na rozmaite spotkania. Warto wówczas wpuścić nieco powietrza, ale jeśli to zrobimy, deszcz lub śnieg w zimie mogą nas nieprzyjemnie zaskoczyć. W rezultacie musimy ścierać podłogę, a w najgorszym razie wymieniać podłoże po uszkodzeniu. Naprzeciw naszym obawom i problemom wychodzi domowa automatyka!
Jeśli posiadasz elektryczne okna, masz dwie drogi automatyzacji procesu ich otwierania. Jedna z nich to dołączenie okien do systemu z okablowaniem i ustawienie jednostki sterującej, za pomocą której da się sterować całym domem. Rozwiązanie to jest drogie i wymaga projektu specjalisty. Druga z nich to zastosowanie modułów działających przez rozszerzoną wersję WiFii dostosowanie ich do własnych potrzeb.
Serdecznie polecamy drugi sposób, który pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i stworzyć system na miarę własnych oczekiwań. W tym poradniku dowiesz jak zbudować system z produktów bleBox. Jego ideą jest prostota, a to przecież w niej tkwi geniusz.
O problemie zalania podłogi opowiadaliśmy w cyklu smart story (link do artykułu 3/13 problem). Tym razem przedstawimy to rozwiązanie krok po kroku, więc…
…Od początku
Niezależnie od tego, czy posiadasz okna na ścianie, czy dachowe, do każdego z nich można zainstalować sterowniki, które wspierać będzie czujnik wilgotności. Do każdego okna należy kupić osobny sterownik, natomiast czujnik wystarczy nam tylko jeden. Zacznijmy jednak od sterowników.
Na rynku mamy wiele ofert modułów do okien. Warto postawić tu na sprawdzone rozwiązania z Europy, dostosowane do niskich napięć. Jego zaleta to integracja z niemal każdym modelem okna elektrycznego dostępnym na rynku oraz łatwy montaż urządzenia. Instalacja sterownika nie wymaga od nas ingerencji w infrastrukturę domu i pozwala cieszyć się technologią każdemu.
Gdy uda ci się zainstalować sterowniki należy skalibrować aplikację i dowolnie sterować urządzeniem za pomocą smartfona.
Kolejny krok jest dużo prostszy. Do sterowników należy dołączyć czujnik wilgotności microSensor, który należy do niezwykle precyzyjnych. Po wbiciu go w ziemię i integracji ze smartfonem jest on w pełni gotowy do działania.
MicroSensor można zintegrować za pomocą aplikacji i przez tworzenie scenariuszy ustawić zamykanie okna gdy pada, i otwieranie go w dowolnym momencie. Jedno ustawienie pozwoli na dobre zapomnieć o konieczności zamykania okna i uszkodzeniu podłogi w czasie opadów.
Voila, system jest gotowy. Wykorzystanie inteligentnych sterowników kosztuje o wiele mniej, niż w przypadku instalacji modelu z okablowaniem, do podłączenia którego potrzeba nam specjalisty (dochodzi, więc cena za robociznę). Co jest, więc lepsze? To twoja decyzja.