Jak wynika z definicji, czyściwo przemysłowe to materiał wykorzystywany w zakładach przemysłowych oraz różnego rodzaju warsztatach. Jego głównym zastosowaniem jest wycieranie substancji, które mogą prowadzić do powstania trwałych zabrudzeń w przestrzeni roboczej. Chodzi tu głównie o smary, oleje, farby czy inne emalie. Amatorsko do tego celu używane są materiały tekstylne np. zużyta odzież. W większych fabrykach i zakładach stosuje się jednak czyściwo przemysłowe, które spełnia wszelkie normy BHP i ułatwia pracownikom działanie w miejscu robót. Co dokładnie powinieneś wiedzieć o czyściwie przemysłowym?
Jak dobrze dobrać czyściwo przemysłowe?
Aby dobrze dostosować rodzaj czyściwa przemysłowego do naszych potrzeb, powinniśmy ustalić m.in. z jakiego materiału dany produkt został wykonany oraz czy jego objętość jest dla nas zadowalająca. W miejscach, które narażone są na częsty kontakt ze smarami i innymi substancjami, które ciężko jest wyczyścić, najczęściej używa się czyściw stworzonych z celulozy i makulatury. Tak wykonane czyściwo przemysłowe jest trwałe i ma wysoki stopień chłonności, co jest kluczowe ze względu na główną rolę, którą powinno ono spełniać.
Co więcej, czyściwa celulozowe bardzo często spotkać można w dużych, ergonomicznych rolkach. Jest to wbrew pozorom ważna informacja, ponieważ większość osób prowadzących duże przedsiębiorstwa nie chce tracić czasu na uzupełnianie zapasów tak podstawowych artykułów jak czyściwo. Dobrze zatem, gdy produkt zużywa się stosunkowo wolno. Największe rolki czyściw sięgają nawet 1500 m. Aby wykorzystywać czyściwo przemysłowe w ekonomiczny sposób większość producentów obecnie dzieli już swój produkt na mniejsze listki, które pozwalają lepiej zarządzać produktem i nie marnować go bez potrzeby. Jeden kawałek czyściwa o gramaturze ok. 55 g/m2 może powiem wchłonąć naprawdę duże ilości płynów czy smarów.
Czyściwo przemysłowe – właściwości
Jak wspomniano wcześniej, główną rolą czyściwa przemysłowego jest wchłanianie substancji, które mogą trwale ubrudzić nasze otoczenie. Co sprawia, że czyściwo przemysłowe jest tak chłonne i wytrzymałe? Otóż mieszanka papieru i celulozy pozwala na stworzenie naprawdę trwałego, a równocześnie wchłaniającego płyny i smary materiału. Różne typy czyściw różnią się między sobą co prawda gramaturą surowca, który został użyty do ich wyprodukowania, lecz tak naprawdę nawet czyściwa o najmniejszej gramaturze są wyjątkowo wytrzymałe na rozerwanie i pozostają takie nawet kiedy je zmoczymy. Dobre jakościowo czyściwo przemysłowe dobrze współpracuje również z różnego typu rozpuszczalnikami, ciepłem czy ostrymi przedmiotami, dzięki czemu zabezpiecza nasze ręce przed skaleczeniami.
W niektórych miejscach potrzeba jednak czyściw o innych, wyjątkowych parametrach. M.in. w gastronomii lub warsztatach samochodowych stosuje się więc czyściwo przemysłowe bezpyłowe. Czym różni się ono od tego zwyczajnego? Otóż po pierwsze, czyściwo bezpyłowe wykazuje bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia, a równocześnie nie pozostawia po sobie smug czy drobnych pyłków. Dzięki temu można je bezpiecznie stosować w otoczeniu jedzenia lub w pracy z lakierami, które, jak wiadomo, zawsze muszą być kładzione na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. Czyściwa bezpyłowe stały się również bardzo popularne w gastronomii, zwłaszcza w dobie pandemii, kiedy to ograniczano użycie przedmiotów wielorazowego użytku, aby nie przenosić za ich pomocą bakterii i innych drobnoustrojów. Czyściwa bezpyłowe z pewnością skutecznie zastąpiły wszelkiego rodzaju ściereczki i szmatki.
Ile kosztuje czyściwo przemysłowe?
Jeśli chodzi o cenę czyściwa przemysłowego nie powinna nas ona niepokoić. Otóż jedna, bardzo duża i wydajna rolka tego produktu kosztuje w sklepach internetowych od 90 do 120 zł. Jest to niski koszt, jeśli bierzemy pod uwagę fakt, że czyściwo przemysłowe spokojnie posłuży nam przez kilka miesięcy. A czy Ty zdecydujesz się na zakup czyściwa do swojego zakładu pracy?