farba na dach

Czy warto wybrać blachodachówki? Rodzaje, montaż, farba na dach

Choć dach znajduje się na samej górze, jest równie istotnym fundamentem domu, co jego podstawa. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, stajemy przed wieloma wyborami dotyczącymi nie tylko wyglądu, co również kwestii budowlanych i potrzebnych materiałów. Na co warto postawić planując pokrycie dachowe? Obecnie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są dachówki blaszane. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej czy kościołów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blachodachówek o różnych profilach i kolorach. Decydując się na takie pokrycie zorientujmy się również, jak wygląda sprawa montażu i która farba na dach nada się do jego zabezpieczenia.

Wybór dachówki, układanie, farba na dach, czyli najważniejsze informacje o blachodachówce

Blachodachówka nazywana jest również blachą modułową. Ze względu na szereg zalet technicznych oraz wizualnych, przejeżdżając przez Polskę to właśnie ją widzimy na tak wielu domach. Jej układanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jeśli mamy zdolności manualne, minimalną wiedzę budowlaną i cierpliwość, spokojnie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami z takim pokryciem. Jej wielkość nie nastręcza problemów w transporcie. Sam montaż nie jest skomplikowany, a osobom z większym doświadczeniem nie sprawi kłopotu jej docinanie. Nieco inaczej wygląda sprawa z blachodachówką trapezową, która jest dostępna w arkuszach. Docinanie wymaga odpowiednich obliczeń, co w przypadku niesymetrycznych dachów może okazać się wyzwaniem. Poza położeniem samego pokrycia, należy jeszcze odpowiednio je zabezpieczyć. W tej roli najlepiej sprawdzi się specjalna farba na dach.

Czy farba na dach jest konieczna?

Montowanie blachodachówki modułowej polega na starannym układaniu paneli, tak by na siebie odpowiednio nachodziły i gwarantowały konieczną szczelność. By uniemożliwić ich poruszanie, należy każdą dachówkę przykręcić. Służą do tego specjalne wkręty z uszczelkami. Jeśli zaistnieje konieczność docinania poszczególnych dachówek, najlepiej użyć nożyc. Szlifierka kątowa nie jest wskazana, gdyż uszkadza powierzchnię zewnętrzną paneli i powoduje powstawanie odprysków. By zapewnić blachodachówkom odpowiednią ochronę, koniecznie użyjmy wodorozcieńczalnej farby akrylowej. Dobrej jakości produkt powinien mieć właściwości antykorozyjne i cechować się idealną przyczepnością do podłoża.Dobra farba na dach powinna łączyć w sobie zalety gruntu i farby nawierzchniowej.

Jak działa farba na dach?

Farba na dach chroni dzięki powstawaniu matowych powłok szybkoschnących, które przylegają do pomalowanej powierzchni. Takie powłoki powinny być elastyczne i wodoodporne – w końcu nasz dach musi radzić sobie z różnymi warunkami atmosferyczny. Deszcz, śnieg i wilgoć to niełatwi przeciwnicy. By uniknąć możliwych degradacji, nie wystarczy wysokiej jakości blachodachówka. Na szczęście nakładanie farby na dach, szczególnie nowy, nie jest problematyczne. Należy jedynie pamiętać, że powierzchnie ocynkowane muszą być wysezonowane przez okres najlepiej jednego roku. Zamiast farb rozpuszczalnikowych, lepiej użyć opcji akrylowej. Nie wydziela ona szkodliwych dla zdrowia oparów i nieprzyjemnych zapachów.

Kształty Blachodachówki. Wybór modeli i farba na dach

Obecnie producenci oferują szeroki wachlarz produktów wyróżniających się ciekawymi wzorami i niebanalnym profilowaniem. Do wyboru mamy wzory z potrójnymi przetłoczeniami oraz te bardziej smuklejsze lub ze zdecydowaniem mniejszym przetłoczeniem uskoku. Ciekawie wyglądają również dachówki o kształcie delikatnych fal. Z kolei dla osób nadążających za najnowszymi trendami idealnym rozwiązaniem będą blachodachówki o minimalistycznym wyglądzie. Cechują się płaskim kształtem, który współgra z najmodniejszymi rozwiązaniami w branży. Bez względu na wybraną przez nas opcję, przy samodzielnym montażu warto sprawdzić informacje na temat produktu podawane przez producenta. Kolejnym krokiem jest farba na dach i pokrycie go warstwą ochronną, tak byśmy mogli przez długie lata cieszyć się szczelnym i estetycznym „dachem nad głową”.

Dodaj komentarz